KesLin maaliskuun uutiskirje
14.3.2025
Hei,
ja hyvää kuluvaa maaliskuuta. Tässä uutiskirjeessä ajankohtaisia asioita KesLiltä.
Toiminnanjohtajaverkoston tapaaminen tiistai 18.3.
Kenelle: Toiminnanjohtajien verkosto on tarkoitettu kaikkien KesLin jäsenseurojen päätoimisille toiminnanjohtajille. Verkoston tapaamiset ovat osallistujille maksuttomia.
Missä: Tapaaminen järjestetään Keski-Suomen Liikunnan koulutustila Ateenassa, Onkapannu 2
Aika: tiistaina 18.3 klo 9.00-11.00.
Tilaisuuden aiheina on jälleen toiminnanjohtajien etukäteen toivomat teemat. Lisäksi keskustelemme ongelmatilanteiden sovittelusta seuroissa.
Ilmoittautuminen: Toiminnanjohtajaverkosto - Keski-Suomen Liikunta
Keski-Suomen Liikunta järjestää:
Pallotellen-koulutuksen
Käytännön harjoituksia ja vinkkejä lasten palloilun harjoitteluun ja opetukseen.
Kenelle: Esiopetuksen viskareiden ja eskareiden varhaiskasvattajat sekä koulun alkuopetuksen 1-3 luokan opettajat.
Koulutusten ajankohdat ja paikat:
Tiistaina 8.4. klo 17.00 – 19.00 Saarijärvi, koulu- ja kulttuurikeskuksen liikuntasali
Keskiviikko 9.4. klo 17.00 – 19.00 Jyväskylä, Liikuntakeskus Buugin ”Ampparipesä”
Torstai 10.4. klo 17.00 – 19.00 Viitasaari, Viitasaari Areena
Tiistai 15.4. klo 17.00 – 19.00 Laukaa, Kirkonkylän koulun liikuntasali
Keskiviikko 16.4. klo 17.00 – 19.00 Jämsä, Lukion liikuntasali
Ongelmatilanteiden ennaltaehkäisy urheiluseurassa
tiistai 1.4.2025
(KesLin jäsenseuroille maksuton koulutus)
Keski-Suomen Liikunnan jäsenseuroissa on lähes 50 000 jäsentä, joiden lisäksi keskisuomalaiseen seuratoimintaan kytkeytyy paljon muitakin toimijoita. Kun ihmisiä ja toimintaa on yhteisössä paljon, on ymmärrettävää, että aina kaikki ei suju ongelmitta. Mistä johtuu, että toisissa seuroissa kuitenkin näyttäisi ongelmia ja riitatilanteita olevan huomattavasti muita vähemmän? Mitkä toimenpiteet seuran johtamisessa ja urheilutoiminnan toteutuksessa edesauttavat hyvän ilmapiirin syntymistä?
Tervetuloa kuulemaan ja keskustelemaan siitä miten voimme ennaltaehkäistä riitatilanteita ja epäasiallista käytöstä urheiluseurassa.
Alustajana toimii Keski-Suomen Liikunnan seurakehittäjä Laura Härkönen ja keskustelussa mukana ovat Jyväskylän Aallon toiminnanjohtaja Hanna Salmijärvi ja KIHU:n johtava asiantuntija, urheilupsykologi (sert.), PsT, dosentti Niilo Konttinen
Aika: tiistai 1.4. klo 17.00- 19.30.
Paikka: Keski-Suomen Liikunnan koulutustila Ateena, Onkapannu 2 Jyväskylä
Ilmoittautuminen oheisesta linkistä: Ongelmatilanteiden ennaltaehkäisy urheiluseurassa 1.4.2025 - Keski-Suomen Liikunta
Jämsän Seurafoorumi keskiviikko 9.4.2025
Jämsän kaupunki ja Keski-Suomen Liikunta kutsuvat Jämsän liikunta- ja urheiluseurojen edustajat Seurafoorumiin Jämsän pääkirjaston monitoimitilaan (Keskuskatu 2-4) keskiviikkona 9.4. klo 17.00-19.00.
Seurafoorumi on paikallinen urheiluseurojen, kaupungin ja Keski-Suomen Liikunnan yhteistyöfoorumi. Seurafoorumin tavoitteena on paikallisen liikunta- ja urheilukulttuurin vahvistaminen, tiedon jakaminen, vaikuttaminen ja osallistaminen.
Ilmoittautumisen yhteydessä kerätään osallistujilta aiheita joiden yhdessä käsittelyä toivotaan. Ennalta toivottujen aiheiden lisäksi illan aikana tiedotetaan kaupungin ajankohtaisista liikunta- ja urheiluasioista ja Keski-Suomen Liikunnan seurapalveluista. Tärkeää kuitenkin on, että osallistujien ennakkoon toivomat aiheet ohjaavat keskustelua. Toivottavaa olisi, että seuran hallitus/johtokunta olisi tilaisuudessa edustettuna, mutta toki kaikki liikunnan ja urheilun paikallisesta edistämisestä kiinnostuneet ovat tervetulleita iltaan.
Ilmoittautuminen oheisen linkin kautta 2.4. klo 16.00 mennessä. Jämsän Seurafoorumi 9.4.2025 - Keski-Suomen Liikunta
Liikkuva ja oppiva yhteisö -seminaari
Ilmoittaudu 15.3. mennessä!
Tule kuulemaan inspiroivia puheenvuoroja ja saamaan uusia konkreettisia ideoita lasten liikkumisen lisäämiseen. Liikkuva ja oppiva yhteisö -seminaari järjestetään Jyväskylän paviljongissa 1.–2.4.2025.
Valitse oma seminaarisisältösi yli 80 työpajasta ja luennosta, esimerkiksi:
• Laulavat lenkkitossut
• Miten suomalaislapset ja -nuoret liikkuvat?
• Kia Lehmuskosken Cha Cha, Salsa ja Samba -tunnit
• Tiedolla johtaminen kuntien soveltavan liikunnan edistämisessä
• Rakennetun ympäristön vaikutus koulu- ja opiskelumatkoihin
• Liikkuva koulu - tarinoita 15 vuoden ajalta
• Optimizing the mental health benefits of physical activity for youthYhteistyö lapsiperheiden hyvinvoinnin tukemiseksi.
Pääpuhujina seminaarissa ovat toimittaja, kirjailija ja puhuja Aino Suhola, valloittava sisaruspari Sointu ja Topi Borg sekä työelämäprofessori Sami Itani.
Lue lisää ja ilmoittaudu mukaan 15.3. mennessä:
Liikkuva ja oppiva yhteisö -seminaari - Liikkuva koulu
Liikuntaneuvonnan valtakunnallinen seminaari 2025
Ilmoittaudu 15.3. mennessä
Milloin: tiistaina 1.4.2025 – keskiviikkona 2.4.2025
Missä: Paviljonki, Jyväskylä. Lutakonaukio 12, 40100 Jyväskylä
Seminaarin järjestää Liikkuva aikuinen yhteistyössä opetus- ja kulttuuriministeriön, sosiaali- ja terveysministeriön sekä Liikkuvat-kokonaisuuden kanssa.
Samanaikaisesti Jyväskylän Paviljongissa järjestetään myös Liikkuva ja oppiva yhteisö -seminaari. Seminaarien ohjelmista löytyy joitakin valinnaisia yhteisiä osuuksia. Vietämme myös iltajuhlaa yhdessä verkostoitumisen merkeissä.
Seminaarin lipunmyynti on avoinna lauantaihin 15.3. saakka. Tämän jälkeen tapahtumaan ei enää ole mahdollista ilmoittautua. Varmista siis viimeistään nyt paikkasi tässä vuoden tärkeimmässä liikuntaneuvonnan koulutus- ja verkostoitumistapahtumassa.
Lisätietoa ja ilmoittautuminen: https://liikuntaneuvonta.fi/liikuntaneuvonnan-seminaari/seminaarin-ohjelma/
Anders Hansenin webinaari:
Aivovoimaa - Näin vahvistat aivojasi liikunnan avulla!
TO 27.3. klo 14.00-15.00
Tervetuloa mukaan Liikkuvan varhaiskasvatuksen, Liikkuvan koulun ja Liikkuvan opiskelun järjestämään maksuttomaan englanninkieliseen webinaariin torstaina 27.3.2025 kello 14 –15.
Webinaarissa ruotsalainen menestyskirjailija sekä psykiatrian ylilääkäri Anders Hansen puhuu siitä, miten aivoja vahvistetaan liikunnan avulla.
Tilaisuus on suunnattu kaikille liikkumisesta ja oppimisesta kiinnostuneille. Webinaarin oppeja voit hyödyntää mm. osana opetusta ja opiskelijoiden hyvinvoinnin laajaalaisempaa tukea.
Ilmoittaudu webinaariin:
Anders Hansenin webinaari: Aivovoimaa – näin vahvistat aivojasi liikunnalla - Liikkuva koulu
KESKI-SUOMEN LIIKUNTA TIEDOTTAA:
Vuoden 2025 Keski-Suomen Liikunnan jäsenmaksut ovat lähteneet kaikille jäsenseuroille. Mikäli seuranne ei ole saanut jäsenlaskua, olethan yhteydessä toimisto@kesli.fi niin tarkistetaan yhteystiedot ja selvitetään tilanne.
LIITY KESLIN JÄSENEKSI!
Keskisuomalaisilla urheilu- ja liikuntaseuroilla sekä liikuntaa toiminnassaan ylläpitävillä yhdistyksillä on mahdollisuus liittyä Keski-Suomen Liikunta ry:n jäseniksi. Lisätietoa jäseneduista ja liittymisestä:
https://www.kesli.fi/kesli/liity-keslin-jaseneksi/
OTA SEURANTAAN KESLIN INSTAGRAM-TILI! @keskisuomenliikunta
Voit liittyä KesLin infokirjeen postituslistalle täällä:
https://www.kesli.fi/kesli/postituslista/
Jos et halua enää saada infokirjettämme voit ilmoittaa siitä vastausviestillä tai lomakkeen kautta: https://www.kesli.fi/kesli/postituslista/
Aurinkoista kevään jatkoa!